Start    Kontakt    Mapa strony  

Prezentacja projektu
Kalendarium imprez
Miasto Dynˇw Miasto Kulikˇw Kronika realizacji projektu
Materiały informacyjne
Baza ofert turystycznych
Linki

Prezentacja Projektu:

Projekt pn. "Kultura bez granic - w poszukiwaniu wsp´┐Żlnych korzeni" - polsko - ukrai┼äska wsp´┐Ż┼épraca kulturalna Dyn´┐Żw - Kulik´┐Żw decyzj─ů Komisji Europejskiej z dnia 26 listopada 2004 r. otrzyma┼é dofinansowanie ze ┼Ťrodk´┐Żw Unii Europejskiej w ramach programu PHARE 2002.

Projekt opracowany przez Urz─ůd Miejski w Dynowie zak┼éada realizacj─Ö r´┐Ż┼╝norodnych dzia┼éa┼ä artystycznych z udzia┼éem partnera ukrai┼äskiego w ramach wsp´┐Ż┼épracy transgranicznej Euroregionu Karpackiego. Projekt przewiduje wsp´┐Żlne wyst─Öpy artystyczne z partnerem ukrai┼äskim i zespo┼éami z Kulikowa. G┼é´┐Żwnym celem, kt´┐Żry chcemy realizowa─ç jest promocja kultury ukrai┼äskiej w Polsce oraz kultury polskiej w┼Ťr´┐Żd Ukrai┼äc´┐Żw.

Miasto Dyn´┐Żw i miasto Kulik´┐Żw pragn─ů nawi─ůza─ç przyjazne, partnerskie i oparte na dialogu stosunki mi─Ödzy miastami. Podstawow─ů p┼éaszczyzn─ů nawi─ůzywanej wsp´┐Ż┼épracy jest dziedzina kultury. Celem projektu jest wsp´┐Ż┼épraca (wymiana) kulturalna mi─Ödzy miastami.

Dyn´┐Żw to miasteczko wielokulturowe, w przesz┼éo┼Ťci ┼Ťciera┼éy si─Ö tu cztery kultury: polska, ┼╝ydowska, ormia┼äska i ukrai┼äska. W obliczu d─ů┼╝e┼ä integracyjnych w Europie poznanie i zrozumienie historii i kultury mniejszo┼Ťci narodowych zamieszkuj─ůcych ziemie polskie nabiera szczeg´┐Żlnego znaczenia, poniewa┼╝ oddzia┼éywuje na kszta┼étowanie postaw i zachowa┼ä nastawionych na akceptacj─Ö warto┼Ťci kulturowych innych grup etnicznych i narod´┐Żw.

Realizacja cel´┐Żw projektu pozwoli na trwa┼ée nawi─ůzanie wsp´┐Ż┼épracy transgranicznej, wymiany kulturalnej, zanikanie uprzedze┼ä wynikaj─ůcych z niewiedzy i braku kontakt´┐Żw.

Projekt skierowany jest do mieszka┼äc´┐Żw samorz─ůd´┐Żw z obszaru Pog´┐Żrza Dynowskiego i Regionu ┼╗´┐Ż┼ékiewskiego, organizacji kulturalnych, artyst´┐Żw, dzieci i m┼éodzie┼╝y szkolnej, os´┐Żb niepe┼énosprawnych oraz do samorz─ůdowc´┐Żw. Projekt przewiduje wsp´┐Żlne wyst─Öpy artystyczne z partnerem ukrai┼äskim i zespo┼éami z Kulikowa i innych miejscowo┼Ťci Regionu ┼╗´┐Ż┼ékiewskiego.

G┼é´┐Żwnym celem, kt´┐Żry chcemy zrealizowa─ç jest promocja kultury ukrai┼äskiej w Polsce oraz kultury polskiej w┼Ťr´┐Żd Ukrai┼äc´┐Żw.

Poprzez udzia┼é stron uczestnicz─ůcych w projekcie, wyszukanie i pokazanie form w tradycji, pokazanie blisko┼Ťci spo┼éecze┼ästw Euroregionu Karpackiego zbli┼╝y ludzi ponad granicami pa┼ästwowymi w idei blisko┼Ťci kulturowej i zacie┼Ťni przyja┼║┼ä mi─Ödzy partnerami. Zaprezentowanie dorobku kulturowego obu spo┼éeczno┼Ťci w aspekcie s┼éowia┼äskich korzeni pozwoli na uzmys┼éowienie spo┼éecze┼ästwom ca┼éego obszaru Euroregionu blisko┼Ťci kulturowej narod´┐Żw. Na tej bazie w przysz┼éo┼Ťci wsp´┐Ż┼épraca ta b─Ödzie si─Ö rozszerza─ç o takie obszary: jak bezpo┼Ťrednie kontakty mieszka┼äc´┐Żw, jak r´┐Żwnie┼╝ turystyka powi─ůzana z kultur─ů (wymiana reprezentacji mieszka┼äc´┐Żw, m┼éodzie┼╝y szkolnej, artyst´┐Żw i grup artystycznych, tworzenie wsp´┐Żlnych projekt´┐Żw).

 
  "Niniejszy dokument powstał przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.
Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszego dokumentu ponosi Urząd Miejski w Dynowie i w żadnym razie
nie może ona być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej."