Start    Kontakt    Mapa strony  

Prezentacja projektu
Kalendarium imprez
Miasto Dynˇw Miasto Kulikˇw Kronika realizacji projektu
Materiały informacyjne
Baza ofert turystycznych
Linki

Kulik´┐Żw jest kilkutysi─Öcznym miasteczkiem po┼éo┼╝onym w Regionie ┼╗´┐Ż┼ékiewskim w Obwodzie Lwowskim o bogatych tradycjach kulturalnych i historycznych. Zosta┼é za┼éo┼╝ony na miejscu staroruskiego grodu. Pierwsza udokumentowana wzmianka o istnieniu Kulikowa pochodzi z 1399 roku. Miasto posiada sw´┐Żj herb z wizerunkiem ptaka.

Miasto Dyn´┐Żw z Kulikowem ┼é─ůczy fakt historyczny posiadania wielu w┼éa┼Ťcicieli. Kulik´┐Żw nale┼╝a┼é do dynastii Kulikowskich, Gierbutam ? Odnowskich, do Konstantego Korniaktu, do Sobieskich, Murawskich, Radziwi┼é┼é´┐Żw i innych. Fakt przechodzenia miasta do r─ůk r´┐Ż┼╝nych dynastii oraz burzliwe dzieje Kulikowa spowodowa┼éy i┼╝ wraz ze zmian─ů w┼éa┼Ťcicieli nast─Öpowa┼é nap┼éyw ludno┼Ťci r´┐Ż┼╝nych narodowo┼Ťci. Ziemie kulikowskie zamieszkiwa┼éa ludno┼Ť─ç ukrai┼äska, rosyjska, ┼╝ydowska, polska i inne. W ┼Ťlad za tym zabytki pozosta┼ée po minionych czasach nawi─ůzuj─ů do bogatej i r´┐Ż┼╝norodnej historii. Obecnie znajduj─ů si─Ö w mie┼Ťcie dobrze utrzymane cerkwie grekokatolickie, prawos┼éawne, odrestaurowany ko┼Ťci´┐Ż┼é ┼Ťw. Miko┼éaja. Mieszka┼äcy kultywuj─ů miejscowe tradycje zwi─ůzane z obrz─Ödami prawos┼éawnymi, grekokatolickimi i rzymskokatolickimi. Aktywnie dzia┼éaj─ů ch´┐Żry przycerkiewne i przyko┼Ťcielne.

Kulik´┐Żw po┼éo┼╝ony jest 12 km od Lwowa, 12 km od miasta ┼╗´┐Ż┼ékiew. Przez miasto przechodzi droga ┼é─ůcz─ůca Lw´┐Żw i Warszaw─Ö.

Dyn´┐Żw znajduje si─Ö w zlewni Wis┼éy, natomiast Kulik´┐Żw w zlewni Bugu. Przez Dyn´┐Żw przep┼éywa San, przez Kulik´┐Żw ? rzeka Dumny Potok. Dyn´┐Żw i Kulik´┐Żw ┼é─ůcz─ů r´┐Żwnie┼╝ tradycje rzemie┼Ťlnicze si─Ögaj─ůce wiek´┐Żw. Obecnie Dyn´┐Żw jak i Kulik´┐Żw s┼éyn─ů z organizowanych Jarmark´┐Żw.

 
  "Niniejszy dokument powstał przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.
Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszego dokumentu ponosi Urząd Miejski w Dynowie i w żadnym razie
nie może ona być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej."